Ludwig EcoTree
Hey, I'm Kia.
Do you have any questions I can help you with?

Hvad sker der i skoven om efteråret?

Udforsk planerne for EcoTrees team af dygtige skoveksperter, der skal til at plante 36.000 træer og lancere 20 biodiversitetsprojekter i vores skove i løbet af efteråret.

Hvad sker der i skoven om efteråret?

Efteråret står for døren og EcoTrees skovhold er ved at gøre klar til plante træer og arbejde på nogle fantastiske biodiversitetsprojekter.

Sæsonen er et oplagt tidspunkt til at komme ud og udforske din lokale skov. Efterhånden som dagene bliver kortere og køligere, er der intet mere afslappende end at tilbringe et par timer i skoven nærvær i selskab med familie og venner. 

Naturligvis byder de skiftende årstider både på udfordringer og muligheder for vores team af dygtige skoveksperter. Vi ser frem mod nogle travle og spændende måneder, så i dette indlæg vil vi fortælle dig lidt om, hvad vi har planlagt.

Plantesæsonen

I år har vi et mål om at plante mere end 36.000 træer i vores EcoTree skove. Plantningen begynder i november, midt om efteråret, men der er nok at se til allerede nu i forberedelses- og klargøringsfasen.  

Før et træ kan plantes i jorden, er der behov for at analysere og definere plantemønstrene i hver enkelt skov. Dette omfatter beslutninger omkring hvilken slags skovbund og muld vi arbejder i, og hvordan det lokale klima påvirker træerne. Vi er nødt til at finde svar på disse vigtige overvejelser før vi kan forberede planterne i vores planteskoler. 

Når plantningen begynder, arbejder vores hold ufortrødent igennem hele efteråret, vinteren og ind i foråret. Eksempelvis påbegynder vi plantningen af træer i Malicorne sur Sarthe (vores skov tæt på Le Mans området) i løbet af november, hvorimod vi venter til slutningen af plantesæsonen i Bretagne området.  

At plante så mange træer, som vi gør, er en langvarig og tidskrævende proces, men det er noget, som vi tager meget seriøst, for at sikre at vores skove kan fortsætte med at vokse og trives. Det hjælper naturligvis, at træerne befinder sig på gode stykker jord, som er nøje udvalgt at vores hold af skoveksperter, for at sikre de bedste plantebetingelser!

Biodiversitetsprojekter

Træerne er naturligvis vores fundament hos EcoTree, men vi arbejder også på en række andre initiativer, der fremmer og bevarer miljøet. Vores indsatser omkring styrkelse af biodiversitet omfatter projekter inden for skovbrug, bistader og genplantning.

Og her kommer en fantastisk nyhed: Vi lancerer mere end 20 nye biodiversitetsprojekter i løbet af de kommende måneder! Dette omfatter:

  • Plantning af blomsterhække til bierne og frugthække.
  • At vedligeholde og forbedre en bautasten (en aflang sten stillet på højkant).
  • Opsætning af redekasser til fugle.
  • At overvåge fugle- og flagermusbestande.


Sikring af biodiversitet er altafgørende vores planet og det er netop derfor at det udgør en større del af vores indsats hos EcoTree. Du kan læse mere om hvordan du (eller din virksomhed) kan være med til at støtte vores biodiversitetsprojekter

Kom ud og udforsk skoven

Nu har du en forsmag på, hvad vi arbejder med i løbet af efteråret. Men hvad kan vi anbefale dig at gøre? 

Først og fremmest anbefaler vi dig at tage en tur i din nærmeste skov for at se efterårets fantastiske farver skifte for øjnene af dig. Hop i skoene og nyd skovens farvespil inden vinteren tager fat og bladene begynder at falde af træerne. Og husk endeligt at dele jeres billeder med os på Instagram

Og har du egentlig nogensinde overvejet at eje dit helt eget træ? Det er lige præcis hvad du kan gøre igennem EcoTree! Vores unikke model til bæredygtigt skovbrug betyder at alle (ja, dig!) kan kalde sig selv for træejer. Det er supersimpelt og tager kun et øjeblik! Ræk endelig ud til os hvis du har nogle spørgsmål eller er nysgerrig på at vide mere.