27 okt. 2022

EcoTree voegt het Syndicat-bos toe aan portfolio

EcoTree heeft haar eerste bos in de Franse Grand Est regio aangekocht: het Syndicat-bos. Het bos is vijf hectare groot, en geheel klaar voor herbebossing.

Kia Eg
Kia EgB2C groei- en marketingmanager
EcoTree voegt het Syndicat-bos toe aan portfolio

Vol trots presenteren we ons eerste bos in Oost-Frankrijk. Het Syndicat-bos is een perceel van iets meer dan vijf hectare, gelegen in het hart van de Vogezen. Het bos heeft veel dankbaar werk klaarliggen voor ons deskundige team van bosbouwers.

De vorige eigenaar heeft een deel van het bos moeten kappen nadat het was aangetast door schorskevers. Als gevolg daarvan moeten onze werkzaamheden de natuurlijke regeneratie van het bos aanvullen, daar kijken we nu al naar uit. Het bos lijkt een rijke bron van biodiversiteit lijkt te zijn.

Over het Syndicat-bos

Alle bossen van EcoTree doorlopen een rigoureus beoordelingsproces voordat we besluiten de grond te kopen. Ons team was op meerdere fronten meteen gecharmeerd door Syndicat en het potentieel van het gebied. 

Het bos is toegankelijk via de weg vanuit de gemeente Vagney. Het beschikt over een bekend wandelpad en heeft een prachtig stenen kruis op het pad staan dat naar het perceel leidt. Een klein beekje lijkt een constante stroom te hebben en voorziet een gebied met dennenbomen van water. Over het algemeen is het bos in goede staat en heeft het verschillende ecosystemen die onze biodiversiteitsmanager, Louise Bouchardy, zorgvuldig monitort. 

Ongeveer drie hectare sparren zijn door de schorskevers aangetast en door de vorige eigenaar gekapt, maar ongeveer twee hectare bos is in goede staat. Voorheen was het beplant met naaldbomen, waarvan sommige 70 jaar oud zijn. Op onderstaande satellietbeelden zien we de droge stenen muur rond het gebied én aantoonbaar bewijs van een eerdere boomplantage.

Ons bosbeheerplan

Een belangrijk onderdeel van de overname van een bos is het opstellen van een plan dat precies vertelt hoe we het land gaan beheren. Ons eerste doel in Syndicat is observeren wat de natuurlijke regeneratie het komende jaar oplevert. Later volgt het planten. 

Arnaud De Grave is een van onze deskundige bosbouwers: "Het bos wordt omringd door andere bossen, waarvan sommige eigendom zijn van het Office National des Forêts (ONF) in Frankrijk en andere van particuliere eigenaren. Er is gekapt om de schorskevers uit te roeien en er zijn geen plannen om opnieuw sparren te planten.”

De sparren die tekenen van immuniteit vertonen en een zaadbron kunnen vormen voor toekomstige regeneratie, worden behouden. "We zullen ongetwijfeld lokale soorten naaldbomen planten, die rendabel zijn en goed zijn aangepast aan de zure bodem. Natuurlijk zullen we niet slechts één soort planten. Bij de keuze voor andere soorten schakelen we de hulp in van Georges Pottecher, die het bos al is komen bekijken, en het ONF, dat rond Syndicat al proeven heeft gedaan op soortgelijke grond. Het hechten belang aan advies van degenen die ons zijn voorgegaan."

Arnaud heeft in het gebied ook enkele loofbomen gesignaleerd die ongeveer tien jaar geleden spontaan lijken te zijn gegroeid en waarvan het interessant zal zijn om te zien hoe ze zich ontwikkelen. Het gaat vooral om hazelaars, haagbeuken en esdoorns, waarvan de aanwezigheid belangrijk is voor de biodiversiteit. "De echte uitdaging wordt de herbebossing van het land dat kaalgekapt is en waar natuurlijke regeneratie moeilijk op gang komt," geeft Arnaud toe.

Biodiversiteit in het bos van Syndicat

Hier bij EcoTree hanteren we een holistische benadering van bosbeheer, waarbij we prioriteit geven aan biodiversiteit naast houtproductie. Bij Syndicat gebruiken we insectensensoren om de biodiversiteit te analyseren, en we zijn aangenaam verrast door wat we tot nu toe hebben gezien. We hebben al veel odonaten - vliegende insecten - waargenomen, wat kan worden verklaard door de beek en het kleine moeras op de bodem van de vallei. Ons team is van plan om deze plekken verder te ontwikkelen en te heropenen zodra het kan.

Louise Bouchardy legt uit wat ze tot nu toe heeft gezien: "De potentiële biodiversiteitsindex (IBP) is interessant. Er is veenmos en dood hout, vooral bij de soorten oude kaarsbomen, die goede bronnen van biodiversiteit zijn.” Ook zijn er veel zweefvliegen en verschillende hommelsoorten waargenomen in de open omgeving van het perceel. "De IBP-scores van het gebied zijn talrijk: een permanente én onderbroken beek, muren, keien en grote rotspartijen. Aan de andere kant verdient het bosbeheer nog aandacht, aan het vergroten van het biodiversiteitspotentieel van het bos wordt dus nog gewerkt.”

Wetende dat de eerste waarnemingen midden in een hittegolf werden uitgevoerd, biedt dit goede hoop voor het voorjaar!

Een andere aanpak

Arnaud wil bosbouwers vinden die bereid zijn wat anders te werken dan ze gewend zijn. "Kap heeft altijd veel impact op de bodem en de biodiversiteit. Maar met geduld en specifieke bosbouwmethoden die voor dit perceel zijn goedgekeurd, kan dit kleine bos van vijf hectare in de toekomst een paradijs van leven en een omgeving voor gezonde bomen zijn."

Het team heeft 30 bomen met een grote diameter op het oog die een rijke biodiversiteit kunnen herbergen. Andere mogelijke projecten zijn de ontwikkeling van een geleidelijke bosrand vanaf de plantfase, die ideaal zal zijn voor de biodiversiteit en bomen beschermt tegen sterke wind. De rand zal fungeren als een overgangsgebied tussen het bos en landbouwgrond of weilanden. 

"Deze bufferzone moet zorgvuldig worden aangepakt om een abrupte overgang tussen de twee gebieden te vermijden. Zo kan niet alleen een nieuwe verspreiding van schorskevers in het bos worden voorkomen, maar kunnen ook de juiste omstandigheden voor landbouwwerkzaamheden worden geschept. Want de gouden regel is niet voor niets: een bos is geen ecosysteem dat is afgesneden van de rest van de omgeving - de natuur moet in harmonie samenwerken.”

Word ook boomeigenaar

Het zal nog even duren voordat je bomen kunt bezitten in het Syndicat-bos, maar gelukkig hebben we nog vele andere bossen. Lees meer over onze unieke manier van bosbouw bedrijven of bezoek de bomenshop om je nieuwe boom uit te zoeken.

Ontvang al het laatste nieuws over EcoTree

Ontvang al het laatste nieuws over EcoTree

Abonneer je met één klik op onze nieuwsbrief. Je ontvangt dan elke twee weken informatie over bossen en biodiversiteit, maar ook leuke aanbiedingen en info over nieuwe boomsoorten in onze shop. En nog veel meer!
Lees meer Minder lezen
ecotree newsletter

Neem een kijkje in het bos

BlogEcoTree herstelt veengebied in Dahner Felsenlandschaf, DuitslandLouise Frederikke Kofoed-Dam10 jan. 2024
BlogGeef een boom voor een duurzame SinterklaasLouise Frederikke Kofoed-Dam21 nov. 2023
BlogDe bossen van EcoTree zijn verzekerd tegen de grillen van de natuurKia Eg5 apr. 2023

Onze bomen

We willen iedereen de mogelijkheid geven om iets te doen voor de natuur en zo de wereld een stukje beter te maken. Dus word ook eigenaar van je eigen boom in een Europees bos en help zo de klimaatverandering tegen te gaan.

5031Arbre1820%FRhttps://bocdn.ecotree.green/essence/0001/04/b8ec8531717785d6083deea60ccaa53b48002bc4.jpegDonzige eikVerschillende leeftijden La Salle bos 88https://ecotree.green/nl/aanbod/bos/la-salle-boshttps://ecotree.green/nl/aanbod/88-vosges/la-salle-bos/donzige-eik/5031
Donzige eik € 18
Leeftijd: 0 à 2 jaar
La Salle bos
Vosges, Grand Est, Frankrijk
5006Arbre1820%FRhttps://bocdn.ecotree.green/essence/0001/05/6fae49b1f0cc36a2896b232e85bf6c1880475d3b.pngMacedonische denVerschillende leeftijden La Salle bos 88https://ecotree.green/nl/aanbod/bos/la-salle-boshttps://ecotree.green/nl/aanbod/88-vosges/la-salle-bos/macedonische-den/5006
Leeftijd: 0 à 2 jaar
La Salle bos
Vosges, Grand Est, Frankrijk
4989Arbre1820%FRhttps://bocdn.ecotree.green/essence/0001/04/40c8255881e873acc01b445fdbe86c90a6515c22.jpgItaliaanse esdoornVerschillende leeftijden Bos van Montplonne 55https://ecotree.green/nl/aanbod/bos/bos-van-montplonnehttps://ecotree.green/nl/aanbod/55-meuse/bos-van-montplonne/italiaanse-esdoorn/4989
Leeftijd: 0 à 2 jaar
Bos van Montplonne
Meuse, Grand Est, Frankrijk

Let op, dit is een promotionele mededeling is. Zie onze kennisgeving van informatie.

Bekijk onze bomen