20 feb. 2023

Wat is CO2-compensatie voor bedrijven?

Wat houdt koolstofcompensatie voor bedrijven in, en hoe kun je dit onderdeel laten uitmaken van je bedrijfsstrategie?

Kia Eg
Kia EgB2C groei- en marketingmanager
Wat is CO2-compensatie voor bedrijven?

Als bedrijf wil je graag actie ondernemen voor een beter klimaat. Je hebt dan ook vast wel eens gehoord van koolstofcompensatie, of CO2-compensatie. Maar voldoet dit wel echt aan je duurzaamheidsdoelstellingen en heeft het wel daadwerkelijk een positief effect op het milieu?

Wat is CO2-compensatie?

Laten we eens beginnen bij wat het inhoudt. CO2-compensatie is een manier om je CO2-uitstoot te compenseren door op een andere plek een gelijkwaardige of grotere CO2-besparing te financieren. Onder de streep kom je dan qua uitstoot op nul uit.

Hierbij horen wel een aantal kanttekeningen. Allereerst is het belangrijk om de uitstoot van je bedrijf te berekenen en er alles aan te doen om je eigen CO2-voetafdruk te verkleinen. Deze veranderingen in je eigen bedrijf zullen de grootste impact hebben. Het is echter niet realistisch om helemaal geen uitstoot te hebben. Daarom is koolstofcompensatie belangrijk om netto nul te kunnen bereiken. Bij het kiezen van een compensatie-oplossing zijn er tal van mogelijkheden.
CO2-compensatie voor bedrijven

Het sterkste argument voor deze compensatie is het positieve effect dat het kan hebben op het milieu. Maar CO2-compensatieprogramma's hebben meer voordelen. Het helpt je:

- te voldoen aan wet- en regelgeving;
- bijdragen aan je MVO-doelstellingen;
- klanten en werknemers aan te trekken;
- je voor te bereiden op toekomstige veranderingen in wetten en regelgeving.

Hoewel sommige bedrijven zich enkel focussen op de argumenten voor het milieu, kleven er dus ook andere voordelen aan dit soort vormen van klimaatcompensatie. Wanneer je echt actie onderneemt op het gebied van klimaat en biodiversiteit, onderscheidt dit jouw bedrijf van de massa. Het doet wonderen voor de binding met je klanten en het trekt talent aan. Vooral jonge werknemers willen het liefst werken bij een bedrijf dat zich inzet voor het klimaat. Dat is mooi meegenomen in een krappe arbeidsmarkt. Er is overigens ook een grote kans dat je als bedrijf verplicht bent om je te verantwoorden over je milieu-impact, afhankelijk van de branche waarin je je bevindt.

Waar begin je met koolstofcompensatie?

Om te weten waar je moet beginnen met een CO2-compensatieprogramma, moet je je huidige impact meten. Wanneer je je uitstoot weet, heb je beter inzicht in waar je de meeste CO2-schade aanricht. Pas dan kun je weloverwogen beslissingen nemen over je duurzaamheidsstrategie.

Zoals gezegd is het essentieel dat je eerst je uitstoot vermindert, en dan pas gaat compenseren voor wat er overblijft. Wanneer je start met CO2-compensatie zonder verantwoordelijkheid te nemen voor je eigen uitstoot, kan het gezien worden als een excuus om door te gaan met vervuilen. In het ergste geval kun je zelfs beschuldigd worden van greenwashing.

Kies dus voor een compensatieprogramma dat echt impact heeft op het klimaat. Ons team heeft de expertise om de juiste natuurlijke oplossing voor jouw bedrijf te selecteren.

Soorten CO2-compensatie

Traditionele koolstofcompensatie

Bij traditionele CO2-compensatie gaat het om het terugdringen van toekomstige of actuele uitstoot. Bijvoorbeeld door het uitbreiden van wind- of zonne-energie. Hierbij gaat het dus om alle zaken die ervoor zorgen dat de CO2-uitstoot verminderd wordt ten opzichte van de situatie daarvóór.

Natuurlijke CO2-compensatie-oplossingen

Er zijn alternatieven voor de traditionele koolstofcompensatie. Namelijk vormen waarbij de bestaande, uitgestoten CO2 weer uit de atmosfeer wordt gehaald. Dat gebeurt bijvoorbeeld door bomen: een fantastische natuurlijke oplossing.

Sterker nog: bomen en bossen zijn momenteel een van de meest efficiënte methoden om CO2 op te vangen en op te slaan. Geen enkele bestaande technische oplossing is zo efficiënt als bomen. We hebben echter meer bossen nodig om de uitstoot waar onze planeet mee te kampen heeft, aan te kunnen.

Onze benadering van bosbeheer bij EcoTree is dat bossen met gemengde soorten en doorlopende dekking bijdragen aan de natuur, biodiversiteit en duurzame grondstoffen. Bossen bieden dus nog iets extra’s. Ze zorgen voor biologische diversiteit en voor natuurlijke habitats, die planten en dieren zo ontzettend nodig hebben. Ook daarom is het zo belangrijk om duurzame bosbouw te ondersteunen. Dit heeft een zichtbaar effect op klimaatverandering én het verbetert natuurlijke ecosystemen.

Kritiek op klimaatcompensatie

Een van de grootste bezwaren tegen koolstofcompensatie is het idee dat het bedrijven een excuus geeft om door te gaan met hun vervuiling. En het is zeker waar dat sommige bedrijven betalen voor een compensatieprogramma zonder hun eigen uitstoot überhaupt te verminderen. Maar dat hoeft niet.

Om het goed te doen, is het belangrijk om transparant te zijn en een duurzaamheidsstrategie op te zetten die echt een verschil maakt. Die bestaat uit oplossingen die zowel uitstoot verminderen als compenseren, met betrouwbare partners en projecten.

Stel jezelf de volgende vragen wanneer je een strategie opstelt:

- Vermindert het compensatieprogramma de uitstoot op de manier waarop het zegt dat het dat zal doen? En hoe wordt dat effect berekend?
- Is het compensatieprogramma onafhankelijk geverifieerd en gecertificeerd?
- Heeft de oplossing een langdurig of permanent positief effect?
- Heeft de oplossing geen mogelijke neveneffecten, zoals negatieve gevolgen voor de lokale bevolking waar de projecten worden uitgevoerd?
- Draagt het programma bij aan duurzame ontwikkeling?

Communiceren over je CO2-compensatie

Duurzaamheid en klimaatkwesties staan bij veel mensen steeds hoger op de agenda, vooral bij jongeren.

  • 4 op de 5 mensen geeft aan bij de keuze van een merk te kijken naar hun standpunten over milieuduurzaamheid (SmartstEnergy);
  • In 2018 gaven jonge kiezers in Zweden (18-29 jaar) aan dat milieu en klimaatverandering voor hun het belangrijkste verkiezingsthema was (Novus);
  • 76% van de mensen die geboren zijn in de jaren negentig neemt sociale verantwoordelijkheid mee in de keuze van een werkgever (Stepstone).

Bij de communicatie over het hoe en waarom van je CO2-compensatie en andere duurzaamheidsactiviteiten, zijn duidelijkheid en transparantie allerbelangrijkst. Leg precies uit welke impact je bedrijf heeft en hoe dat tot stand komt.

Het laatste wat je als bedrijf wilt, is beschuldigd worden van greenwashing (het je duurzamer voordoen dan je bent). Zorg dus dat alles wat je zegt te staven is met feiten of certificeringen. Een beschuldiging van greenwashing kan je merk veel schade toebrengen. Zoek dus partners en projecten die doen wat ze beloven en werken conform onafhankelijke certificeringen en een geverifieerde methodologie.

Vrijwillige en gereguleerde CO2-markten

Mogelijk heb je wel eens gehoord van de twee verschillende concepten binnen de koolstofcompensatiemarkt: de vrijwillige en de gereguleerde markt. Hier zit een belangrijk verschil in.

Op de vrijwillige koolstofmarkt compenseren bedrijven en organisaties vrijwillig hun koolstofuitstoot. Dit gebeurt meestal als onderdeel van een bredere ESG-strategie of om aan hun MVO-verplichtingen te voldoen.

Op de gereguleerde koolstofmarkt (RCM) is de compensatie van CO2 gebonden aan specifieke regels en wetten, zoals het Kyoto-protocol en de Overeenkomst van Parijs. De bedrijven die hun uitstoot via de RCM compenseren, doen dit dus om specifiek te voldoen aan vooraf vastgestelde regelgeving en vereisten.

Kies voor een natuurlijke oplossing met EcoTree

EcoTree kan helpen als partner om je resterende CO2-uitstoot aan te pakken en je doelstellingen te bereiken. Lees meer over het EcoTree concept.

Duurzame bosbouw

Bij EcoTree kun je eigenaar worden van bomen in duurzame bossen. De bomen fungeren als koolstofputten en leggen kooldioxide vast. Tegelijkertijd werkt ons bosbouwteam hard om de biodiversiteit en natuurlijke leefgebieden van de planten en dieren te koesteren.

Koop bomen bij EcoTree

Biodiversiteitsbehoud

Een van onze grootste uitdagingen op milieugebied is de bescherming van biodiversiteit. Met jouw bedrijf kun je bijdragen aan een reeks projecten voor het behoud van de biodiversiteit. Hiermee steun je bijvoorbeeld de bijen, bloemenweiden en watergebieden.

Steun biodiversiteitsprojecten


Neem contact op

Ons team staat altijd voor je klaar om vragen te beantwoorden en ervoor te zorgen dat je de beste natuurlijke oplossing kiest, die bij jouw bedrijf en waardes past.

Contact

Blijf op de hoogte van de ontwikkelingen bij EcoTree

Blijf op de hoogte van de ontwikkelingen bij EcoTree

Abonneer je op onze (Engelstalige) nieuwsbrief en kom meer te weten over koolstof, bosbouw, biodiversiteitsprojecten en nog veel meer.
Lees meer Minder lezen
ecotree newsletter

BlogEcoTree herstelt veengebied in Dahner Felsenlandschaf, DuitslandLouise Frederikke Kofoed-Dam10 jan. 2024
BlogHoe meet je het succes van je MVO-strategie?Kia Eg19 apr. 2023
BlogDe bossen van EcoTree zijn verzekerd tegen de grillen van de natuurKia Eg5 apr. 2023